Podróże

Malowniczna stolica Malty – Valletta

22 czerwca 2017
Urokliwa kamieniczka w stolicy Malty Valletta

Valletta – najdalej wysunięta na południe europejska stolica jest niezwykle urokliwym maltańskim miasteczkiem. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 0,8 km² (dla porównania powierzchnia Warszawy to 517 km²), a mimo to znajduje się tu aż 320 zabytków. Z tego też powodu stolica Malty została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – w żadnym innym miejscu nie znajdziecie takiego zagęszczenia architektury pamiętającej czasy sprzed 400 lat.

Valletta jest właścicielką jeszcze kilku „naj”. ;) Jest najmniejszą europejską stolicą, najbardziej słonecznym miastem na kontynencie, w budynku dawnego szpitala znajduje się największa w Europie sala długa na 56 metrów, a Teatr Manoela jest trzecim najstarszym teatrem na świecie. Wrażenie robi także to, że układ architektoniczny miasta zaprojektował uczeń samego Michała Anioła – Francesco Laparelli.

Całe miasteczko spokojnie można zwiedzić podczas jednodniowego pobytu. Warto udać się na Górne i Dolne Ogrody Barrakka, z których można podziwiać niesamowitą panoramę miasta i zatokę Grand Harbour. Podczas spaceru oczy cieszy piękna architektura, w której na pierwszy plan wysuwają się niezwykle urokliwe, kolorowe balkony, brytyjskie akcenty w postaci charakterystycznych czerwonych budek telefonicznych, drzewka cytrynowe rosnące w środku miasta oraz schody, których w Valletcie jest bez liku.

Grand Harbour, Il-Port il-Kbir w mieście Valletta - stolicy Malty
Malta Valletta
Stolica Malty Valletta

Grand Harbour, Il-Port il-Kbir w mieście Valletta - stolicy Malty

Malta Valletta Lower Barakka Gardens