Podróże

Kolorowa Holandia

1 maja 2017
Kanał Amsterdam–Ren w Amsterdamie w Holandii i kolorowe domy

Gdyby zapytać napotkane osoby, z czym kojarzy im się Holandia, prawdopodobnie jednym tchem odpowiedziałyby: rowery, wiatraki i tulipany. Niektórzy z szerokim uśmiechem dodaliby, że to raj, w którym można na legalu przebywać (i nie tylko) w oparach konopii. ;) Holandia to jeden z najbardziej liberalnych krajów Europy – legalne są tu nie tylko miękkie narkotyki, ale również prostytucja, aborcja, eutanazja oraz małżeństwa homoseksualne.

Zanim moje stopy stanęły na holenderskiej ziemi, niewiele wiedziałam o Niderlandach. Moje skojarzenia oscylowały wokół stereotypowych i sztandarowych cech, które wymieniłam powyżej. Znana mi też była postać Anny Frank – żydowskiej dziewczyny, która przez dwa lata podczas II Wojny Światowej wraz z rodziną ukrywała się w amsterdamskim domu, a świadectwem tego czasu jest jej pamiętnik. Z Holandii pochodzili też cenieni przeze mnie malarze – Vincent van Gogh i Rembrandt.

Na zwiedzanie miałam zaledwie weekend. Udało mi się zobaczyć Amsterdam, Hagę i Lejdę – to wystarczyło, aby pozytywnie zaskoczyć się Holandią. Pierwsze wrażenie to pozytywni Holendrzy – uśmiechnięci, otwarci, perfekcyjnie mówiący po angielsku. Przede wszystkim jednak zachwyciła mnie kolorowa architektura, która w zestawieniu z rowerami przyczepianymi do barierek nad kanałem tworzy absolutnie wyjątkowy klimat.

Zobaczcie. :)

Kolorowe domy nad kanałem Amsterdam–Ren w Amsterdamie w Holandii
Rower i kolorowe domy nad kanałem Amsterdam–Ren w Amsterdamie
Rower nad kanałem Amsterdam–Ren w Amsterdamie

Kolorowe domy w Amsterdamie w Holandii
Rowery w Amsterdamie i Leiden w Holandii
Leiden nad rzeką Stary Ren i kolorowe domy
Leiden nad rzeką Stary Ren, kolorowe domy i wiatrak
Leiden nad rzeką Stary Ren w Holandii, statek i kolorowe domy

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply