Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach to miejsce wyjątkowe. Zespołowi architektów z Konior Studio, który zrealizował ten projekt, udało się połączyć w swojej wizji kilka istotnych elementów kultury i historii całego regionu. Budynek z zewnątrz nawiązuje do charakterystycznej dla Śląska architektury familoków, czyli ceglanych mieszkalnych zabudowań. Elewację budowli pokryto cegłą, a boczne ściany pomalowano jaskrawoczerwoną farbą na wzór nisz okiennych, z których słynie katowicki Nikiszowiec.
Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym stanęła siedziba NOSPR. To teren dawnej kopalni Katowice, do czego nawiązuje m.in. potężna ściana znajdująca się w atrium. Jest ona wykonana z surowego betonu z widocznym deskowaniem i bardzo przypomina bryłę węgla. Jej czerń i surowość kontrastuje z bielą ścian holu. Surowce dominujące w całym projekcie to cegła, beton i drewno. Monumentalizm, użyte materiały i dopracowanie szczegółów robią naprawdę niesamowite wrażenie.
W budynku znajdują się dwie sale – koncertowa, mieszcząca 1800 osób oraz kameralna z 300 miejscami. Sala koncertowa to podobno architektoniczny i akustyczny majstersztyk. Zbudowana jest na wzór instrumentu muzycznego i wyglądem przypomina pudło rezonansowe. Za doznania słuchowe odpowiedzialna jest japońska firma Nagata Acoustics. Niestety tym razem nie było mi dane przekonać się o tym na własne uszy, ale na to też przyjdzie czas. :)
No Comments